KALİTELİ YAPILARIN GÜVENLİ ADRESİ

ÜNSAL HAVACILIK

ANKARA’nın Polatlı ilçesinde, Beyceğiz köyü sınırları içerisinde 250.000 m2 alana sahip, 1.200 mt Pist uzunluğu, Apron ve Hangarlarlarıyla 5.700 kg’a kadar tek motor ve çift motorlu uçakların inip kalkabileceği; ”Ankara’nın ilk özel hava parkı”dır.

Türk sivil havacılığının geçmişi ve geleceği; İstiklâl Harbi’nde avcı uçağıyla 4 gün boyunca düşmanı bombalayan ve keşif uçuşları yapan kahraman tayyareci Türkiye’nin ilk uçak Tasarımcısı ve Üreticisi Vecihi Hürkuş’u Atatürk’ün İstikbal göklerdedir sözünden yola çıkarak Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını kuran ve ilk yolcu uçağını üreten Nuri Demirağ’ı Dünya tarihinin ilk uçan insanı olarak bilinen ünlü bilim insanı Hazerfan Ahmet Çelebi’yi Atatürk’ün 1935 yılında THK bünyesinde kurmuş olduğu Türk kuşu uçuş okulunda binlerce havacı yetiştiren değerli hocalarımızı rahmetle minnetle anıyoruz.

Türkiye Havacılık tarihinde ve alanında onların yapmış oldukları çalışmalar bizlere bugün ışık tutmaktadır. Bu değerli insanların başlatmış oldukları ve çeşitli nedenlerle tamamlanamayan projelerin yeniden canlandırılması için Türkiye’nin yeni Vecihi Hürkuşlara ve Nuri Demirağ’lara ihtiyacı vardır. Tüm Amatör ve sportif havacılar derneği olarak Ülkemizin havacılığının gelişmesine katkı sağlamak amacıyla çıkmış olduğumuz bu yolda içimizde Bulunan Duayen havacı büyüklerimiz ve vizyoner genç beyinlerimizle birlikte, havacılığa gönül vermiş iş insanlarımızın desteğiyle projeler üretmeye çalışmaktayız.

Hedefimiz bu tür hava parklarını ülkenin dört bir yanına inşa ederek havacılığın gelişmesinin temellerini atmaktır. Bu hava parkları havacılık alanında gençlerimize uçuş eğitimi vermenin yanısıra proje üretmelerinin de önünü açacaktır.

İş insanlarımız kendi özel uçaklarıyla pratik seyahat etme imkanına kavuşacaktır. Aynı zamanda bu hava parklarında sosyal etkinlikler de düzenlenebilecektir. Bu hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda devletimizin milli emlak yoluyla arazi tahsisine. SHGM, DHMİ ve MSB gibi kurumlarımızın bürokratik desteğine ihtiyacımızın olduğunu, havacılık alanında insan yetiştirme faaliyetinde bulunan kurumlara ve bu alanda eğitim alan öğrencilere maddi imkanların sağlanması gerektiğini belirtmek isterim.

 

Orhan ÜNSAL
”Tüm Amatör ve Sportif Havacılar Derneği Başkanı”